Elektronika w samochodzie i jej zadania

Elektronika już od dawna dominuje w wielu dziedzinach naszego życia. Coraz intensywniej wkracza również w świat motoryzacji. Dla jednych kierowców to prawdziwe przekleństwo, dla innych – jedyny sposób na usprawnienie jazdy i poprawienie osiągów. Nie bez znaczenia jest też jej wpływ na ekologię.

Kategoria: Blog

car service, repair, maintenance and people concept - auto mechanic man or smith with wrench at workshop

Samochodowe systemy elektroniczne i ich znaczenie

Wielu kierowców „starej daty” uważa, że wprowadzanie nowoczesnych usprawnień elektronicznych w pojazdach pozbawia przyjemności prowadzenia. Rzeczywiście, w najnowszych modelach coraz więcej czynności wykonywanych jest przez komputer pokładowy, a rola prowadzącego pojazd ogranicza się już tylko do kilku podstawowych zadań. Taka jazda z pewnością jest komfortowa, ale może również nudzić, a nawet dekoncentrować kierowcę, doprowadzając do nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Z drugiej strony bez elektroniki niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu układów, w tym chociażby optymalne sterowanie wtryskiem paliwa, które przekłada się na bardziej ekonomiczne spalanie i niższą emisję zanieczyszczeń. Dzięki elektronice samochód jest więc tańszy w eksploatacji, a środowisko mniej zagrożone. Sterowane komputerem układy wspomagania ułatwiają też bezpieczne parkowanie, kontrolowanie poślizgu na drogach za pomocą systemu ABS czy optymalizację jazdy, którą kontroluje tempomat.

Elektronika w diagnostyce pojazdu

Do jednych z kluczowych atutów systemów elektronicznych w nowoczesnych samochodach z pewnością można zaliczyć ich wsparcie dla diagnostyki pojazdowej. Jeszcze pół wieku temu, aby dowiedzieć się, co nie działało jak należy w pojeździe, mechanik musiał przeglądać wszystkie jego części, często leżąc pod samochodem i poświęcając wiele cennych godzin. Obecnie wystarczy podpięcie komputera diagnostycznego na kilka chwil. Odpowiednie oprogramowanie wykryje i wyświetli na ekranie wszystkie usterki. To nie tylko znacznie szybszy sposób na wykrycie uszkodzenia, ale też dokładniejszy. System nie przeoczy bowiem żadnej nieprawidłowości.

Naszpikowane elektroniką samochody mogą być jednak problemem dla pasjonatów, którzy lubią sami naprawiać swoje auta. W najnowszych modelach nawet wymiana żarówki często wymaga specjalistycznego oprzyrządowania. Naprawy elektroniki samochodowej to wyższy poziom wiedzy i umiejętności, dlatego nie wszystkie warsztaty oferują takie usługi.