Klimatyzacja w samochodzie – najczęstsze awarie

Podnoszenie komfortu codziennego życia stało się w XXI wieku czymś oczywistym. Na każdym kroku poszukujemy usprawnień i otaczamy się rozwiązaniami, dzięki którym mamy lepsze samopoczucie i odczuwamy większą wygodę. Do ich grona zalicza się też klimatyzacja w samochodzie.

Kategoria: Blog

klimatyzacja samochodowa

Zasada działania klimatyzacji w samochodzie

Podróżując samochodem w upalne dni łatwo możemy rozpoznać, które z mijających nas pojazdów wyposażone są w system klimatyzacji, a które nie. Te klimatyzowane zazwyczaj mają pozamykane okna. Klimatyzacja zapewnia bowiem we wnętrzu kabiny bardzo komfortowe warunki termiczne. To podstawowa zaleta, dla której warto zainwestować w takie wyposażenie.

Zadaniem systemu w pojeździe jest przede wszystkim wymiana powietrza i unormowanie jego temperatury do poziomu, jakiego oczekują pasażerowie i kierowca. Zasada działania klimatyzacji jest bardzo prosta i sprowadza się do obiegu czynnika w zamkniętym układzie, który składa się z części wysoko- i niskociśnieniowej. W trakcie tego obiegu następuje naprzemienne skraplanie, osuszanie, sprężanie i przetwarzanie czynnika do postaci gazowej, a także wymiana ciepła pomiędzy nim a otoczeniem. Wśród elementów składających się na cały system znajdują się: kompresor, wentylator, osuszacz i parownik.

Najczęstsze awarie klimatyzacji

System klimatyzacji, dla zachowania pełnej sprawności i zapewnienia zdrowej atmosfery w kabinie, wymaga okresowych przeglądów oraz wymiany filtrów. To tylko jeden z powodów wizyty w serwisie. Klimatyzacja samochodowa ulega też awariom. Niektóre usterki są banalne, a inne narażają właściciela pojazdu na spore wydatki. Najkosztowniejszą częścią klimatyzacji samochodowej jest kompresor. Jego wymiana bywa tak droga, że staje się nieopłacalna w starszych pojazdach. Nie jest to jedyny problem z układem. Sygnałem jego wadliwego działania może być też zauważalny brak chłodzenia, którego przyczyną jest zazwyczaj brak czynnika. Wizyta w serwisie i kilka godzin pracy specjalisty wystarczą, by go uzupełnić oraz przywrócić funkcjonalność systemowi.

Innym częstym problemem jest nieprzyjemny zapach w aucie oraz zaparowane szyby. Te objawy to oznaka kłopotów z zaworem rozprężnym lub wentylatorem skraplacza. Przyczyną nieprawidłowej pracy może też być brak szczelności, zużycie części, zanieczyszczenie filtra czy wada osuszacza.