Plusy i minusy instalacji LPG w samochodzie

Instalacja gazowa w samochodzie ma tylu zwolenników, ilu przeciwników. Chociaż coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się na taką inwestycję, wciąż budzi ona sporo kontrowersji. Jakie są dobre, a jakie złe strony korzystania z samochodu na gaz?

Kategoria: Blog

instalacja gazowa

Zalety instalacji LPG w samochodzie

Zamontowanie w aucie instalacji gazowej ma swoje dobre i złe strony. To swoisty bilans zysków i strat, który zadecyduje o tym, czy właściciel wyłoży pieniądze na gaz, czy też pozostanie przy tradycyjnym napędzie benzynowym. Wybór uzależniony jest od wielu czynników, takich jak: preferencje, sposób, styl czy intensywność jeżdżenia.

Instalacja LPG w samochodach z pewnością ma ekologiczny charakter. Wprawdzie rozpatrując „za” i „przeciw” najrzadziej zwracamy uwagę właśnie na ten aspekt, ale dbanie o środowisko dla wielu z pewnością ma znaczenie. Najważniejszym plusem pojazdów na gaz jest jednak ich niższy koszt eksploatacji. Pamiętać trzeba, że korzyści finansowe wzrastają wraz z liczbą przejechanych kilometrów.

Kolejnym atutem jest znacznie większy zasięg kilometrów dostępny na jednym tankowaniu. Warto też wspomnieć o cichszej pracy silnika i jego dłuższej żywotności niż w samochodach benzynowych. Poza tym w wielu miastach europejskich o wysokim poziomie zanieczyszczenia samochody elektryczne i na gaz są jedynymi wpuszczanymi do stref o ograniczonym ruchu.

Minusy instalacji gazowej

Wymieniając dobre strony instalacji LPG w aucie, nie można też nie wspomnieć o jej wadach. Choć dla większości rozważających montaż LPG mają one małe znaczenie w porównaniu z korzyściami, warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji. Pośród minusów wymienić można choćby wyższe opłaty za przeglądy rejestracyjne. Kwota corocznej opłaty jest o kilkadziesiąt złotych większa. Jednak biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji, ta różnica szybko się zwraca. Samochody z instalacją LPG nie mogą też parkować na niektórych podziemnych parkingach, co wydaje się być niewielkim utrudnieniem. Do ważniejszych negatywnych cech zalicza się też konieczność większej dbałości o silnik, dodatkowych wizyt w serwisie zajmującym się systemami gazowymi, a także mniejszy bagażnik. Ten można jednak można zrekompensować inwestując w dodatkowy pojemnik na dachu.

Wykonanie instalacji LPG nie jest tanie, ale pozwala na spore oszczędności i ekologiczną jazdę.