Sprawny układ hamulcowy a bezpieczeństwo jazdy

Samochód to kompozycja części i podzespołów. Każdy z nich jest niezbędny, by można było wyruszyć w trasę. Szczególną funkcję pełni układ hamulcowy. Jego sprawność decyduje nie tylko o bezpieczeństwie pasażerów i kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Kategoria: Blog

Car mechanic holding wrench at the car repair service garage

Jak działa i z czego składa się układ hamulcowy pojazdu?

Układ hamulcowy to zespół skorelowanych ze sobą części, który umożliwia pojazdowi zatrzymanie się w określonych sytuacjach. Dotyczy to zarówno standardowego uczestnictwa w ruchu drogowym, jak i okoliczności awaryjnych. Gdy na drodze pojawią się niespodziewane przeszkody czy pieszy nagle wejdzie na jezdnię liczy się każda sekunda, a co za tym idzie – sprawne hamulce.

Budowa układu w przeciętnym samochodzie osobowym opiera się na kilku podstawowych elementach. Zalicza się do nich: tarcze i klocki hamulcowe, przewody, pompę oraz w niektórych modelach pojazdów także hamulce bębnowe. Sprawność tych podzespołów zależy przede wszystkim od stopnia zużycia. Dlatego tak ważne jest dokonywanie okresowych przeglądów i naprawa hamulców w profesjonalnym warsztacie samochodowym.

Działanie układu hamulcowego jest inicjowane poprzez naciśnięcie nogą dźwigni. W ten sposób wywierane jest ciśnienie – przenoszone za pomocą przewodów do tłoczków hamulcowych. Te z kolei naciskają na tarcze lub bębny, powodując zwolnienie, a następnie zatrzymanie się pojazdu.

Na co można liczyć w warsztacie?

Niesprawny układ hamulcowy to pierwszy krok do kolizji drogowej. Z tego powodu producenci zalecają okresową wymianę elementów hamujących oraz systematyczną kontrolę ich stanu. Odwiedzając warsztat można liczyć przede wszystkim na profesjonalną ocenę stopnia zużycia poszczególnych części, a także sprawności i szczelności przewodów, które często są pomijane przez kierowców podczas „domowych” przeglądów.

Jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez warsztat jest diagnostyka. W procesie tym można sprawdzić grubość okładzin hamulcowych oraz stan, w jakim znajdują się klocki, bębny i tarcze. Mechanik ocenia również poziom wody w płynie hamulcowym, szczelność przewodów i połączeń oraz ewentualne zmiany wynikające z zachodzenia procesu korozji. Wśród standardowych usług można też wskazać wymianę zużytych części, czyszczenie i konserwację hamulców, naprawę i regenerację pompy hamulcowej i pompy ABS, a także elektroniczną kalibrację układu.