Układ jezdny pojazdu – jak o niego zadbać?

Samochód to zespół wielu układów. Mają one mniejsze lub większe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W tej drugiej grupie znajduje się zawieszenie. Jego sprawność wpływa na ryzyko wypadków drogowych i zagrożenia dla życia pasażerów. O stan zawieszenia w swoim pojeździe warto więc szczególnie zadbać.

Kategoria: Blog

układ zawieszenia

Sprawne zawieszenie a komfort i bezpieczeństwo jazdy

Podwozie, zaraz po układzie hamulcowym, uważane jest za najważniejszy element pojazdu, który decyduje o bezpieczeństwie podróżowania. To właśnie na nim opiera się cała konstrukcja auta i to ono odpowiada za kontakt z podłożem i tor jazdy. Sprawność podwozia ma znaczenie dla przyczepności auta i stabilności na zakrętach. A sprawne jest tylko wówczas, gdy wszystkie elementy, włącznie z układem kierowniczym, funkcjonują poprawnie. Niestety, na zawieszenie ma wpływ wiele czynników, które powodują, że z czasem ulega ono zużyciu i coraz gorzej pełni swoje funkcje. Jak jednak ustalić stopień zmian jego stanu technicznego? Problem z ustaleniem jego kondycji wynika z faktu, iż na pierwszy rzut (zwłaszcza niewprawionego) oka trudno dostrzec nieprawidłowości. Dlatego właściciel pojazdu powinien od czasu do czasu odwiedzić profesjonalny warsztat i w nim dokonać kontroli stanu zawieszenia.

Wielu kierowców uważa, że wystarczające są coroczne przeglądy techniczne. W rzeczywistości stan zużycia podwozia uzależniony jest od wielu czynników i to ich pojawienie się powinno mieć wpływ na decyzję o dokonaniu przeglądu.

Co wpływa na zużycie układu zawieszenia?

Układ zawieszenia jest tylko jedną z części podwozia. Jednak to właśnie na niego warto zwrócić szczególną uwagę, aby zagwarantować sobie optymalne i bezpieczne warunki jazdy. Nadmierne jego zużycie ma poważne konsekwencje. Przykładowo jazda po nierównych, wyboistych drogach może być destrukcyjna dla części podwozia. W jej efekcie powstają w nim luzy, które z czasem wpływają na zmianę geometrii kół, a w konsekwencji – na szybsze zużywanie się ogumienia. Skutkiem tego jest pogorszenie przyczepności i kontroli nad pojazdem.

Standardowo elementy podwozia zachowują sprawność przez około 100 000 km, jednak gorszy stan dróg i dynamiczna jazda mogą ten proces przyspieszyć, a wówczas konieczna jest naprawa zawieszenia w profesjonalnym warsztacie.  Pomoc specjalistów to również gwarancja dokładnego sprawdzenia geometrii kół, co jest niemożliwe w przypadku samodzielnych napraw. A jak przedłużyć życie podwozia? Dzięki ostrożnej jeździe i unikając wybojów.