Jakie znaczenie dla samochodu ma regularna wymiana oleju?

Olej silnikowy to jeden z ważnych płynów eksploatacyjnych, niezbędny do prawidłowej pracy układu napędowego. Regularna wymiana zalecana przez producentów samochodów gwarantuje dłuższe życie silnika i zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia jego kosztownych remontów.

Kategoria: Blog

olej silnikowy

Za co odpowiada olej silnikowy?

Silnik samochodowy nie różni się znacząco od innych tego typu urządzeń mechanicznych. Dlatego, jak każda maszyna w ruchu, wymaga odpowiedniego smarowania. Biorąc pod uwagę intensywność jego pracy oraz temperatury, jakie powstają we wnętrzu w wyniku spalania paliwa, można się domyślić, na jak duże obciążenia jest on narażony. Zadaniem oleju jest przede wszystkim zmniejszenie do minimum tarcia, które dodatkowo generuje energię cieplną, ale też przyczynia się do fizycznych zmian w urządzeniu. Ten charakterystyczny płyn eksploatacyjny podczas długiej i intensywnej pracy ulega systematycznemu zużywaniu. W efekcie traci swoje właściwości smarne. Im dłużej olej pracuje w silniku, tym słabszą zapewnia mu ochronę. Standardowo wskazuje się, że okres jego przydatności wynosi około roku, jednak w samochodach intensywnie eksploatowanych wymiany powinno się dokonywać częściej.

Wymiana oleju i filtrów u profesjonalisty

Wymiany oleju można dokonać samodzielnie. Jest to jednak czynność wymagająca ubrudzenia się, którą wykonać należy w odpowiednim miejscu. W profesjonalnym warsztacie proces ten zostanie przeprowadzony kompleksowo, włącznie z wymianą uszczelek, filtrów, sprawdzeniem szczelności układu i jego wyczyszczeniem.

Wymiana oleju jest obecnie standardową usługą oferowaną przez każdy warsztat samochodowy, dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom. Poza zalecaną coroczną wymianą oleju sygnałem, że trzeba wybrać się do fachowca, jest też zapalająca się kontrolka na desce rozdzielczej. Szczególnie alarmujące są te przypadki, gdy dolewanie oleju nie powoduje jej wygaszenia lub też płyn trzeba uzupełniać zbyt często. Taka sytuacja może być objawem rozszczelnienia instalacji i wyciekania płynu. Dowodem na to bywają również tłuste plamy pozostawiane na podłożu w miejscu postoju.

Warto pamiętać, że wymiana oleju to zaledwie kilkadziesiąt złotych i parę minut w serwisie. Zaniedbanie tej czynności może kosztować o wiele więcej, jeśli silnik ulegnie uszkodzeniu.